Not: Bu bölümü okumadan önce Genetik Hakkında Bilgi edinmeniz önerilir.

mt.DNA PLUS

mt.DNA testini kadınlar da erkekler de yaptırabilir. Döllenme esnasında mitokondriler spermin kuyruk bölümünde toplandığından sitoplazmada mitokondri bulunmaz. Bu nedenle mitokondriler sadece anneden hem kız hem de erkek çocuğa geçer. mt.DNA testi ile maternel (anne tarafından) soyunuzu öğrenebilirsiniz. Afrika'da yaşayan ilk kadından itibaren büyük annelerinizin seyahat rotasını dünya haritası üzerinde incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kadınlarda cinsiyeti belirleyen kromozomlardan sadece X-Kromozomları vardır, Y-Kromozomu yoktur. Erkekte ise hem X hem de Y kromozomları bulunur. Bu sebeple, çocuğun cinsiyetini belirleyen babadan gelen kromozomdur denebilir.

X-Kromozomu 155 milyon baz çiftinden (Adenin-Timin gibi) oluşur. Y-Kromozomunda ise 50 milyon civarında baz çifti vardır. Bütün DNA molekülleri (şekilde görülen kromozomlar) hücre çekirdeğinde bulunurken sadece mt.DNA hücre sitoplazmasındaki mitokondriler içinde yer alır. Mitokondrial DNA zinciri 16.500 baz çiftinden oluşur. Yani X ve Y kromozomlarına kıyasla oldukça küçüktür.

mt.DNA'nın kontrol bölgesinde meydana gelen mutasyonlara göre belirlenen haplogruplar aşağıdaki şemada gösterilmiştir. Doğu Afrika'da 200.000 yıl önce yaşayan ilk kadından bugüne kadar büyükannelerinizin şeceresini öğrenmek için bu testi yaptırabilirsiniz.

mtDNA Plus Testi:

DNA örneğiniz incelendikten sonra size aşağıdaki bilgiler verilir:

- Orta düzey mt.DNA testi

- HVR1 ve HVR2 (Hyper Variable Regions - Hiper Değişken Bölgeler 1 ve 2) testi

- Maternel (anne tarafından) soyağacınız*

- HVR1 ve HVR1 + HVR2 eşleşmeleri (genetik kuzenlerinizin e-mail adresine ulaşabilirsiniz)

- Maternel haplogrubunuz

- Test sonuç sertifikası

*Soyağacınız ve sizinle eşleşen üyelerin sayısı veritabanımızda kayıtlı olan DNA sayısına bağlıdır. Yeni üyeler sisteme dahil oldukça sizinle eşleşen üyeler e-mail ile bildirilecektir.

**HVR1 + HVR2 eşleşmeleri son 28 jenerasyonda akrabalık olasılığını gösterir. (Güvenilirlik intervali %50)

mtFullSequence Testi: Yüksek düzeyde mitokondrial DNA analizi ve HVR1 + HVR2 ile birlikte FMS (Full Mitochondrial Sequence) eşleştirmeleri yapılarak son 16 jenerasyondaki akrabalık ilişkisi belirlenir. Güvenilirlik intervali %90'dır.

Family Tree DNA sisteme kayıt için ekstra bir ücret almaz. Veri tabanı geliştikçe sizin DNA'nızla eşleşen yeni kişiler güncellenir, size bildirilir. İsterseniz

bu kişilerle temas kurabilirsiniz.

SİPARİŞ VERİN

© Copyright 2016 Pro's Solutions Ltd - Legal notice and credits