GEÇMİŞİNİZİ ARAŞTIRIN

Family Tree DNA veri tabanında kayıtlı üyeler soyadlarına göre araştırılabilir. Türkiye'de soyadı uygulamasının tarihi çok eski olmadığı için bu uygulama bizim açımızdan fazla popüler olmasa da ilgilendiğiniz soy isimlerine ilişkin projeler geliştirebilir, mevcut gruplara katılabilirsiniz.

Evlatlık olanlar veya bilmedikleri akrabalarını bulmak isteyenler DNA testiyle kardeşlerini, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü dereceden kuzenlerini, amca, dayı, teyze, hala ve diğer bütün yakınlarını öğrenip kendileriyle temas kurabilirler. Bu projeler sıradan halk için olabileceği gibi, kraliyet ailelerini de kapsayacak şekilde düzenlenebilir. Bugün pek çok kraliyet ailesinin DNA testi yapılmış, haplo-grupları belirlenmiştir.

Fransız ihtilali sonrası 21 Ocak 1793'te giyotinle infaz edilen Fransa kralının akan kanlarının silindiği bir mendil 2010 yılında incelendi. Halen kraliyet ailesinin yaşayan bir ferdi bulunmadığından sonuçlar teyit edilemese de, Y-DNA haplogrubu G2a3b1 olarak tespit edilmiştir. XVI. Louis, kendisinden 200 yıl önce yaşamış olan IV. Henry'nin soyundandır. IV. Henry'nin mumyasından alınan örnek tahlil edildiğinde mendilden elde edilen kan örneği ile aynı sonuçlar bulunmuştur. Böylece XVI. Louis'nin haplogrubu doğrulanmıştır, aşağıda test sonucunu görebilirsiniz.

© Copyright 2016 Pro's Solutions Ltd - Legal notice and credits