Not: Bu bölümü okumadan önce Genetik Hakkında Bilgi menüsünü incelemeniz tavsiye edilir.

 

Y-DNA12 TESTİ: 59 $

Secere yDNAY-Kromozomu yalnız erkeklerde bulunduğu için bu testi sadece erkekler yaptırabilir. Bayanlar ise erkek kardeşi veya babası gibi bir yakınının DNA örneğini gönderebilir. Bu test sonucunda baba tarafından atalarınızın Afrika kıtasından yeryüzüne dağılış rotasını göreceksiniz. Y-Kromozomunun 70.000 yıl süren büyük yolculuğunu dünya haritası üzerinde görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Y-Kromozom1

 

Y-DNA insanda bulunan 46 kromozomdan biri olup görevi doğacak çocuğun cinsiyetini belirlemektedir. Kadınlarda sadece X kromozomu vardır. Bu yüzden erkek çocuğa Y-Kromozomu sadece babadan geçer ve hemen hemen hiçbir değişime uğramadan nesiller boyu babadan oğula aktarılır.

 

Bugün yeryüzünde yaşayan herkesin ortası atası olan ilk erkeğin Y-kromozomu erkek çocuklarına geçti ve onlardan da günümüze kadar geldi. Afrika'dan diğer kıtalara yayılma sürecinde Y-Kromozomunda meydana gelen mutasyonlar sonucu 'haplogrup'lar oluştu.  Gönderilen DNA örneği incelenerek kişinin ait olduğu haplogrup belirlenmektedir.

 

Bilim adamları "Adem" adını verdikleri ilk insanın genetik grubunu A harfiyle tanımladılar. Aslında bu bir haplogrup değildir, çünkü bu tespit edilen en eski Y-Kromozom formudur ve bu kromozomda meydana gelen değişimler sonrası haplogruplar oluşur. Y-Kromozom Konsorsiyumu (Y-Chromosome Consortium) önce 18 haplogrup belirledi, daha sonra 20 (A-T) olarak düzeltildi.  Aşağıdaki şemada gördüğünüz gibi Y-Kromozomunda meydana gelen ilk değişim sonucu BT grubu oluştu.

Avrupa Y-Haplogrup

(Eupedia.com)

 

Y-DNA 12 Testi:

DNA örneğiniz incelendikten sonra size aşağıdaki bilgiler verilir:

- Genetik eşleştirme (genetik kuzenlerinizin e-mail adresine ulaşabilirsiniz)

- Paternel (baba tarafından) soyağacınız ve atalarınızın yaşadığı coğrafya

- Paternel haplogrubunuz

- Haplogrup göç & yoğunluk haritası

- Test sonuç sertifikası

 

12 Marker ile eşleştiğiniz kişilerle son 29 jenerasyonda ortak bir atanızın olması büyük ihtimaldir.

 

Y-DNA 37 Testi: 8 jenerasyon öncesinde akrabalık

Y-DNA 67 Testi: 6 jenerasyon öncesinde akrablık

Y-DNA 111 Testi: 4 jenerasyon öncesinde akrabalık

anlamına gelir. 

 

Family Tree DNA sisteme kayıt için ekstra bir ücret almaz. Veri tabanı geliştikçe sizin DNA'nızla eşleşen yeni kişiler güncellenir, size bildirilir. İsterseniz bu kişilerle temas kurabilirsiniz.

 

SİPARİŞ VERİN

_____________________

*Kargo ücreti fiyata dahildir