Türk Toplum Genetiği

Bu makale, bir süre önce yayınlanan “Türk müsünüz” isimli çalışmanın devamı niteliğinde olduğundan konuya yabancı olan okuyucuların öncelikle ilk makaleyi incelemeleri tavsiye olunur. Baba tarafından (Y-DNA) Türkiye nüfusunun ne oranda Orta Asyalı olduğunu anlatan bu araştırmaya gösterilen yoğun ilgi nedeniyle, bütün sorulara detaylı cevap verebilmek için bir kitap yazma zorunluluğu doğdu.

Devamını oku...

Hürriyet

Türkiye’nin genetik çeşitlilik haritası çıkarıldı. 2010’da başlatılan Türkiye Genom Araştırması için, 17 ilden, en az 4 kuşak aile geçmişi bulunan 17 kişinin gen haritasına bakıldı. Araştırma, Türkiye coğrafyasında genetik çeşitliliğin yapısı, derecesi ve diğer toplumlarla farklılıkların belirlenmesinde bir ilk adım sayılıyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü destekli, 340 bin lira bütçeli Türkiye Genom Araştırması tamamlandı.

Devamını oku...

DNATürk müsünüz?

Artık bu soruya cevap vermeniz eskisi kadar kolay olmayacak. Bu yazıyı okuduktan sonra “Evet ben Türküm, Kürdüm, Arabım…” demeden önce epey düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer aşırı milliyetçi görüşleriniz varsa baştan uyarıyorum, yol yakınken geri dönün, okumayı hemen bırakın, mavi hapı alın ve eski halinizde devam edin. Yok, eğer kırmızı hapı alırsanız, unutmayın ki hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmayacak…

Devamını oku...

Habertürk

Bilim adamları, Avrupalıların akraba olduğunu savunan bir araştırmaya imza attı. PLOS Biology Dergisi'nde yayımlanan araştırmada, 2 bin Avrupalıdan alınan DNA’larla genetik izlerin dağılımı tespit etti.

 

LiveScience’da çıkan habere göre, araştırmada yer alan ABD’nin California Üniversitesi’nden genetik mühendisi Graham Coop, “Aslına bakılırsa, dünyadaki tüm insanların son birkaç bin yıl içinde akraba haline geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

Devamını oku...

Taraf

BOĞAZİÇİ Üniversitesi tarafından açıklanan Genom araştırmasına göre Türkiye’de yaşayanlar için Türk ırkından demek mümkün değil. Aslında, ‘Hepimiz Afrikalıyız.'

 

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü araştırmacılarının önderliğinde, Türkiyeli araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen genom dizileme ve biyoenformatik analizlerini içeren araştırmanın ilk aşaması dün kamuoyuna açıklandı. 17 farklı şehirden 17 kişinin genom dizilimlerinin incelendiği, 340 bin liralık bütçeyle gerçekleştirilen çalışmayı, araştırma ekibi Taraf’a anlattı.

Devamını oku...

 

İTÜ öğretim üyesi, antropolog Timuçin Binder Anadolu'nun 1071 sonrasında Türkleştiği savına karşı çıkıyor: Buradaki insanın tarihi 40 bin yıl öncesine uzanıyor...

 

Genetik teknolojisindeki baş döndürücü gelişmeler sadece geçmişe değil geleceğe de ışık tutuyor. DNA moleküllerinin dizilişi pek çok kişi ve ulus için hayati öneme sahip "nereden geldim" sorusuna da yanıt veriyor. Ancak Türkiye'de bu konuda kapsamlı bir araştırma yok.

 

Devamını oku...

 

Radikal 

"Irk yok ırkçılık var"

Dr.Ömer Gökçümen

 

Geride kalan haftada, AKP MYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay’ın Bayburt Üniversitesi’nde konuşmacı olarak katıldığı bir panelde söylediği, “Türk diye bir ırk yoktur” sözleri büyük yankı uyandırmıştı. Aktay, bu sözleri söylediği salonda da daha sonra kamuoyunda da milliyetçi tepkilerle karşı karşıya kaldı.

Devamını oku...